David je vzorem: ocenění radnice za příkladnou pomoc

David Blatný dosud nastřílel pět gólů v premiérové sezoně mezi mladšími žáky, ale v pondělí mu tleskali spoluhráči, spolužáci i nefotbalová veřejnost na sociálních sítích. Šikula z čakovické Avie převzal ocenění za příkladnou pomoc a duchapřítomnost při poskytnutí první pomoci zraněnému kamarádovi. A to nečekaně při vyučování na základní škole generála Františka Fajtla, z rukou Zdeňka Kučery, starosty Prahy 18 – Letňany, a Jana Košťála, velitele hasičů stejné městské části.


 

Od úvodního zvonění uběhlo sotva pět minut, když se otevřely dveře od učebny 6.B a dovnitř v doprovodu ředitelky školy nakráčela neobvyklá delegace. David dostal pokyn, aby předstoupil k tabuli. „Já jsem si nejdřív myslel, že pan hasič je policajt. Předali mi ocenění a pan velitel mi dal čokoládu, velkou merci, o kterou jsem se podělil ve třídě,“ popsal jedenáctiletý hrdina. „Všichni spolužáci byli vyjukaní. Aby přišel pan starosta, to se jen tak nevidí. Stalo se to poprvé. Pak mi začali tleskat.“

Proč to všechno? David jezdil v pondělí 18. září se spolužákem Jakubem na singletrailu v letňanském lesoparku. Během zábavy měl Jakub na trati ošklivou nehodu, při které utrpěl silný otřes mozku. „Skákal, najednou se kolo protočilo do levé strany, Kuba přeletěl přes řídítka a dopadl přímo na hlavu. Hýbal se, ale říkal, že je mu na zvracení, bolí ho břicho a hlava. Hůř dýchal, spíš povzdychával,“ vybavuje si David všechny detaily i po téměř dvou měsících.

„Šel jsem ho zkontrolovat a ptal se ho: Jsi v pohodě? Odpověděl mi, že jo, ale bolí ho tělo. Pomohl jsem mu zvednout se, podepřel ho a popošli jsme mimo rovinku s hupánky, aby do něj ještě někdo nevrazil. Kuba vytočil 112, ale nemohl mluvit, a tak mi předal mobil.“

David ve velmi složité situaci, ve které by panikařil i leckterý dospělák, zachoval klid. Tísňové lince vysvětlil, co se přihodilo, kde přesně se s kamarádem nacházejí, počkal i na příjezd záchranné služby. „Svým rychlým jednáním zabránil možné srážce bezvládného spolužáka s dalšími cyklisty a především mu zajistil profesionální pomoc, která nakonec skončila hospitalizací Jakuba ve FN Motol,“ doplnili redaktoři portálu Naše Letňany.

Zatímco školák předváděl obdivuhodný výkon, někteří dospělí by si zasloužili facku. „Přijel se podívat chlap na elektrokoloběžce, točil si to na video, a odjel. Pak přijel cyklista, vyfotil si Kubu mobilem, a taky odjel,“ nechápe David.

Jakub zůstal v nemocnici na pozorování, z bolestivé události vyvázl bez následků a už zase dovádí na kole. „Ale kdyby neměl helmu… Záchranáři nám řekli, že by si jinak nejspíš zlomil vaz,“ nezapomene útočník mladších žáků U12.