Příměstský kemp měl zajímavé hosty

Příměstský fotbalový kemp, který jsme v tomto týdnu pořádali v areálu našeho stadionu pro čtyři nejmladší kategorie, zažil nevšední zpestření. Ve středu ráno se objevil na trávníku bývalý reprezentant Tomáš Řepka. V doprovodu někdejšího spoluhráče Martina Frýdka staršího a klubového předsedy Petra Rosenhofera nejprve obešel všechna tréninková stanoviště. Zkušeným okem důrazného obránce, který vyhrál se Spartou čtyři ligové tituly a navlékal i kapitánskou pásku, pozoroval čakovické talenty v akci a pak jim položil několik otázek.

Když mládež zjistila, že před nimi stojí borec, který tři sezony hrával Serii A za Fiorentinu, pět sezon za anglický tradiční klub West Ham United a bojoval za národní tým na EURO 2000, užasle vydechla. A pak se předháněla v odpovědích na Řepkovy dotazy.
Kdo je váš nejoblíbenější hráč? „Frýdek! Neymar!“ ozvalo se.
Děláte i jiné sporty? „Tenis, plavání, karate, atletika, ping-pong…“ odpovídali sedmiletí a osmiletí kluci. A taky gymnastika. Maty, ukaž něco, pobídl trenér Matyáše Mimru. A ten předvedl z místa ukázkové salto vzad, čímž ohromil i Řepku. Jakmile zážitek vstřebal, pokračoval v odlehčeném výslechu.

Kdo z vás byl na nějakém fotbale na stadionu? A koukáte na fotbal v televizi, ne? Kdo si umí zavázat tkaničky? Kam to chcete dotáhnout?
Jakmile došlo na téma, že Martin Frýdek v roce 1992 porazil se Spartou Barcelonu 1:0, Řepka opáčil, že on proti katalánskému kolosu jenom remizoval 3:3. „Tenkrát jsem byl v Itálii,“ odkázal na angažmá ve Fiorentině. Odzbrojila ho okamžitá aktuální reakce z dětského publika: A nedostal jsi koronavirus? „Možná jo, ale nevím o tom,“ usmál se známý bouřlivák, který k jednomu reprezentačnímu startu za Československo přidal i dalších 45 v českém dresu.

Po krátké pauze a hromadné svačině se čakovické naděje shromáždily na hřišti u střídaček, poskládaly se na lavicích, usadily na zemi a spustily vlastní otázkomet. Řepka se i v prudkých poryvech větru chvílemi zapotil, přestože děti ani slůvkem nenaťukly jeho poslední temnější období, spojené s krátkým pobytem za mřížemi. Občas se zeptali i trenéři.
Nejlepší útočník, proti kterému jste hrál? „Van Nistelrooy.“
Kdo vás nejvíc štval ve Spartě? „Asi nikdo…“
Nejlepší trenér? „Pepa Chovanec. V cizině Giovanni Trapattoni a Roberto Mancini.“

Nepopral ses někdy v zápase? „Ne.“ A co ramenem?
Dostával jste červené kartičky? Řepka souhlasně kýve hlavou.
Bránilo se vám líp v Anglii, nebo v Itálii? „Asi v Anglii, tamní styl mi vyhovoval víc.“

Bylo pro vás těžké dát gól? „Pro Frýďase to těžký nebylo,“ obrátil se na vedle stojícího kamaráda. „Pro mě jo. A když už jsem se trefil, tak hlavou.“
Kdy jste začínal s fotbalem? „V pěti letech,“ řekl a odpovědí mu byl vzrušený šepot několika chlapců: Jako já! On začínal taky v pěti! Zatímco Řepka připomněl, že vyrůstal na vesnici, přes Brumov a Zlín se dostal do Baníku Ostrava, a s velkým fotbalem se loučil v Českých Budějovicích.

Máte holku? „Mám.“
Jak se ti líbilo ve Spartě? „Strašně moc.“
Vaše první tetování? „Jména mých dětí.“
Hrají vaši synové taky fotbal? „Nejstarší Tomasso za Hostivař. A Markus hraje hokej.“
Nenáviděl jste některé hráče? „Pár soupeřů jo. Spoluhráče nikdy.“
Máte bicáky? Řepka se směje.
Nejlepší gól? „Za Spartu proti Teplicím, znamenal titul.“
Dal jste fintičkou vlastňáka? „Ne,“ baví se host.
Váš nejlepší spoluhráč? „Martin Frýdek. Batistuta. Toldo. Balbo. Rui Costa. Amor. Kanouté. Sinclair. Di Canio. Sheringham. Defoe. Winterburn. Těch hráčů jenom v cizině byla ohromná spousta, měl jsem na slavná jména štěstí.“
Jaké jste měl nejlepší auto? „Ferrari.“

Simuloval jsi někdy? Řepka přehrává otázku na Martina Frýdka, ten přiznává: „Někdy jo. Nemá se to, ale pro tým jsem to někdy udělal.“ Vzápětí byl vyzván, aby zhodnotil fotbalovou kvalitu syna, jmenovce, který momentálně hledá nové angažmá po odchodu ze Sparty. „Syn hraje dobře, ale někdy je to stejný blázen jako Řepa. Taky je bojovník,“ prohlásil Frýdek.
Ale zpátky k Řepkovi.

Jak těžký pro vás bylo krotit emoce? „Hodně těžký. Vlastně jsem na to v kariéře nepřišel…“

Seděla by vám současná, rychlejší Premier League? „Tenkrát byla silovější, proto mi vyhovovala. Dneska by mi sedla spíš německá bundesliga.“
Ve West Hamu je vyhlášená výchova talentů. Čím se vyznačuje? „Je tam silná provázanost mezi školou a klubem.“

Koho by sis přivedl do Sparty? „Dva až tři cizince, zbytek spíš české hráče. Mix. Ať Spartu klidně trénuje cizinec, ale musí umět pracovat s mentalitou.“
Před sebou měl Řepka na čakovickém stadionu sparťanů většinu, jak ukázala dohrávka besedy, spojená s hrdými postojí při focení a podpisy čehokoli – od kšiltovek přes trička, ruce, lahve na pití i trenérovy papírové desky.

Loni navštívil zdejší kemp kanonýr Horst Siegl. Nechme se překvapit, která z letenských legend dorazí za rok. Chladnějšího přijetí se opravdu bát nemusí.