Rozhovor s předsedou Petrem Rosenhoferem

Rozhovor vyšel v říjnovém čísle čakovických novin

V dnešní době si spousta fotbalových klubů láme hlavu s nezájmem rodičů i dětí, a tím pádem se snižující mládežnickou základnou. To ovšem není příklad fotbalového oddílu TJ AVIA Čakovice.

 

„Některé týmy si stěžují na nedostatek dětí, u nás je to naopak. Samozřejmě částečně těžíme z toho, že v Čakovicích a okolí je dětí dostatek, ale myslím, že nejvíc těžíme z toho, jak se snažíme s mládeží pracovat,“ těší šéfa klubu Petra Rosenhofera. „V současné chvíli máme 190 registrovaných členů, z toho je 150 dětí, od nejmladších ročníků 2013 a 2014 až po dorost. V současné chvíli máme tedy v soutěžích včetně A týmu mužů devět kategorií plus mini přípravku mimo soutěž, která se pravidelně velice úspěšně účastní turnajů Mini Cup. Tedy celkem máme deset týmů. Poprvé po osmnácti letech se nám podařilo, že máme zastoupení ve všech kategoriích v soutěžích PFS,“ těší Petra.

Počet členů se brzy může zaokrouhlit na kulatých 200, dětí totiž pořád přibývá. Chtěli byste se přidat také? Není pro‑ blém. „Další děti se nám pravidelně hlásí a daří se nám základnu neustále navyšovat. Nábor stále pokračuje průběžně po celý rok, novým zájemcům stačí kontaktovat trenéra nebo vedoucího příslušné kategorie, domluvit se a přijít si vyzkoušet trénink,“ vzkazuje novým zájemcům. O děti bude výborně postaráno. V každé mládežnické kategorii jsou dva licencovaní trenéři. „V tréninkovém procesu dbáme nejen na rozvoj fotbalových dovedností, ale také na všeobecný pohybový rozvoj dětí. Snažíme se také, aby to mělo i společenský přesah. Jak všichni víme, sport je nejlepší prevence proti všem společenským nástrahám dnešní doby. Snažíme se s dětmi pracovat trpělivě a většinou nebereme jako nejdůležitější výsledky, přesto se nám daří na turnajích pro přípravky pravidelně umísťovat na stupních vítězů,“ neskrývá Petr Rosenhofer spokojenost.

A spokojenost panuje i s účastí a výsledky jednotlivých družstev. Od těch nejmenších po nejstarší. „Každoročně pořádáme pro přípravkové kategorie čtyři velké turnaje, v létě pro větší chystáme soustředění a pro nejmenší příměstský sportovní kemp. Po několika letech se nám také podařilo stabilizovat A tým, do něhož zařazujeme po mnohaletém čekaní vlastní odchovance. Do budoucna bychom chtěli hrát v dospělém fotbale v pražských soutěžích dů‑ stojnou roli a posunout se výš. Čakovický fotbal si to jistě zaslouží. Je to pro nás všechno odměna za práci, která se za poslední roky v klubu odvádí. Je třeba také připomenout, že náš kdysi slavný klub, který vychoval několik reprezentantů, oslaví v roce 2022 kulatých 110 let fungování,“ přibližuje Petr úspěchy a vyhlídky klubu.

Všechno vypadá idylicky. Přesto je něco, s čím se musí výbor fotbalového klubu a vlastně i jeho trenéři a hráči po‑ týkat. S nedostatkem tréninkových ploch. „I když bylo v loňském roce za podpory městské části dáno do provozu nové menší travnaté hřiště, v zimním období nám bohužel nemůže sloužit. Nemáme osvětlení, aby se po změně času dalo trénovat venku. Pro další fungování a rozvoj klubu je nutností vybudování hřiště s umělým povrchem, osvětlením a přetlakovou halou. Doufáme, že se nám toto za přispění městské části podaří a brzy se nového hřiště dočkáme,“ přeje si za všechny členy fotbalového klubu i jeho fanoušky Petr Rosenhofer.

Dětem ale ani v zimním období tréninky chybět nebudou. „To využíváme mnohdy velikostně nevyhovující prostory tělocvičen v Čakovicích a přilehlých městských částech, kdy trénujeme v netradičních časech a jen díky obětavosti několika trenérů se toto prakticky logisticky nemožné snažíme zvládat,“ pokyvuje hlavou. Nezbývá tedy než doufat, že sen o nových tréninkových prostorách se brzy stane skutečností.